Csökkenti a nyelőcsőrák kockázatát a napfény
Posted by Suggestor - 2013. február 10. vasárnap
A napozást, általában véve az UV-sugárzást, a legtöbb ráktípus, főként azonban a bőrrák-kockázat fokozójának tartják, és óva intenek bennünket az orvosok a napozástól.
Ausztrál tudósok – egy új kutatás alapján – megkérdőjelezik ezt a feltételezést.
A nyelőcsőrákot igen gyakran az utolsó stádiumában fedezik fel, amikor már átterjed a nyirokmirigyekre vagy megtámad más szerveket. Ha elérte az utolsó stádiumot, a beteg esélye a gyógyulásra mindössze 20%, hátralévő ideje átlagosan 5 év.
A Queensland Orvosi Kutatóintézet (Brisbane, Ausztrália) kutatói arra gondoltak, hogy igen kevés kutatás foglalkozott eddig a nyelőcsőrák és a napfény ibolyántúli sugarainak összefüggésével.
Megvizsgálták, van-e kapcsolat az anyajegyek, szemölcsök, foltok és az egész életen át kapott napfény és UV-sugárzás – illetve a nyelőcsőrák kifejlődése között.
Összehasonlították 1000 nyelőcsőrákos beteg egész életén át kapott UV-sugárzás dózisát 1500 kontroll személyével.
Fordított volt az összefüggés: a személy napfény-tartalékának, élete során begyűjtött UV-expozíciójának arányában csökkent a kockázata a nyelőcsőrákra.
Külön érdekessége a kutatásnak, hogy Ausztráliában végezték, ahol az ózonlyuk miatt az UV-sugárzást veszélyesnek ítélik az egészségre.
Bár nagyon rossz a reputációja az UV-sugárzásnak, akár természetes napfényből, akár szoláriumból jöjjön, „sok pozitív hatása van az emberi egészségre. Mi ajánljuk a mérsékelt napozást, bizonyítottan emeli a D-vitamin szintet” – mondja Ad Brand, a Sunlight Research Forum munkatársa. (A Sunlight Research Forum egy holland non-profit szervezet, melynek célja a lakosság számára a legfrissebb tudományos bizonyítékok begyűjtése az UV-sugárzás mérsékelt élvezetének hatásáról.)
Vélemény, hozzászólás?