Az ózon- és a PM szennyezettség fokozza a szívmegállás kockázatát
Posted by Suggestor - 2013. február 19. kedd
Az Amerikai Tüdőgyógyász Szövetség Houstont a nyolcadiknak sorolta a legózonszennyezettebb városok között az Egyesült Államokban, a Rice University ezért választotta kutatása tárgyául.
Katherine Ensor tanszékvezető professzor és Loren Raun kutatási professzor 8 évnyi adatmennyiséget elemeztek, amelyet a város levegőszennyezést vizsgáló monitorai gyűjtöttek össze, és összevetették a kórházakon kívül bekövetkezett 11 000-nél is több szívmegállás-esettel. (A szívmegállásokról a mentőszolgálat szolgáltatott adatot.)
A kutatók összefüggést találtak a szívmegállások és az ózon-, illetve a finom por (PM 2,5) szennyezés között.
Azokon a napokon, amikor a PM szennyezés napi átlagban 6 mikrogrammal növekedett két napon át, a szívmegállások kockázata 4,6 százalékkal megnőtt.
Az ózon koncentráció emelkedése hasonlóképpen fokozta a kockázatot, de rövidebb időskálán: minden 20 ppb növekedés 1 – 3 óra alatt, 4,4 százalékkal fokozta a szívmegállás kockázatot.
A szívmegállás leginkább a férfiakat, az afro-amerikaiakat és a 65 év felettieket érintette.
Az érintett páciensek az esetek több, mint 90 %-ában meghaltak…
A halál 55 %-ban a forró nyári hónapokban következett be.
A nitrogén dioxidra, kéndioxidra és szénmonoxidra elvégzett elemzés nem mutatott ki összefüggést a szennyezettség és a szívmegállás között.
Houston városában megszaporodtak a közösségi kurzusok, amelyeken az újraélesztést tanítják. „Az azonnali beavatkozás életmentő lehet, mert szívmegállás esetén kezelés híján minden perccel 10 %-kal csökken az életben maradás esélye”, mondja Raun.
Forrás: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-02/ru-rua020713.php
Vélemény, hozzászólás?