Új szűrési módszer annak megállapítására, kinek nagy a kockázata a közeljövőben bármilyen betegségben meghalni
Posted by Suggestor - 2014. február 26. szerda
Finn és észt kutatók közösen fedezték fel az új biológiai markereket, amelyek erős kockázatot jelentenek 5 éven belüli, bármely betegségben való elhalálozásra.
A kutatás lehetőségét egy új technika teremtette meg, amellyel költség-hatékonyan voltak képesek a kutatók nagy mennyiségű vérmintát elemezni, a több, mint száz különböző biomolekula mennyiségének felderítésére. (Az eszköz neve: NMR spektroszkóp, a finnek fejlesztették ki.)
17 000 egészséges embertől vett vérmintát szűrtek az eszközzel, majd követték az önkéntes résztvevők egészségi állapotát éveken át. Időközben megtörtént azoknak a mérési eredményeknek az azonosítása, amelyek rávilágítottak az 5 éven belül elhunytak vérmintájában talált mérési értékekre.
A ‘halál’ négy biomarkerét azonosították: albumin, alfa-1 savanyú glikoprotein, citrát és a nagyon alacsony sűrűségű lipoprotein részecskék mérete. Ezek közül eddig csak az albumint hozták összefüggésbe a halálozással.
Valamennyi itt felsorolt molekula mindenkinek a vérében, normálisan jelen van, a molekulák mennyisége fontos.
Az újonnan felfedezett biomarkerek segítenek kiválasztani azokat a személyeket, akiknek igen nagy a kockázatuk a halálra – 5 éves követési időn belül.
A ránézésre egészséges embereken mért értékek függetlenek minden jól ismert kockázati tényezőtől: kortól, dohányzástól, alkoholfogyasztástól, elhízástól, vérnyomástól, koleszterinszinttől.
Ami különösen érdekes, az, hogy a felfedezett biomarkerek nagyon különböző betegségek miatti elhalálozás kockázatát tükrözik: lehet akár szívbetegségé, akár ráké.
A biomarkerek talán a szervezet általános gyengeségét, törékenységét mutatják ki.
A következő lépés az lesz, hogy valamilyen összekötő faktort keresnek a kutatók a biomarkerek között. Ahhoz azonban még sok kutatásra van szükség, hogy eredményeiket áttegyék a klinikai gyakorlatba, mondta Dr. Johannes Kettunen.
Forrás: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-02/uoh-nbs022514.php
Sándor said
Már várom, hogy a biztosítók mikor fogják ezt használni életbiztosítás kötése előtt. És ez jogos is lenne tulajdonképpen, persze csak ha ezt tényleg egy megbízható módszer.