A baktérium elrejtőzik a sókristályban és hibernálódik
Posted by Suggestor - 2014. július 26. szombat
Spanyol kutatók fedezték föl, hogy az Escherichia coli baktérium miként rejtőzik el egy csepp sós vízben, manipulálja a kristályosodást, hibernálódik, majd életre kel…
A cseppnyi sós vízhez adott baktérium, miközben a só kiszárad és kikristályosodik, úgy manipulálja a só kristályosodási folyamatát, hogy bonyolult, 3D felépítésű ‘bioásvány’, ‘biosó’ jöjjön létre, és a baktérium ott hibernálódik.
Később, amikor az anyagot ismét víz éri, a baktérium feléled.
A felfedezés a véletlennek köszönhető, de máris az Astrobiology folyóirat címlapján szerepel, mint egy olyan eszköz, amivel az élet nyomaira lehet bukkanni idegen bolygón.
Az Escherichia coli a legtöbbet vizsgált baktérium, de eddig még senki nem jött rá, hogy mire képes egy csepp sós víz segítségével.
“Nagy meglepetés volt, teljesen váratlan fejlemény, amikor hozzáadtam a sós vízhez az Escherichia colit, és észre vettem, hogy képes a só kristályosodását befolyásolni, megváltoztatni a nátrium klorid kristályok növekedését” – mondta José María Gomez.
“Négy óra leforgása alatt a sós vízcsepp beszáradt, és igen érdekes, 3D mintázatú biosó maradt utána” – fűzte hozzá a kutató, aki a felfedezést tette, az otthonában, saját mikroszkópján, majd később munkatársai segítségével megerősítette az eredményt az egyetem (University of Valladolid) Asztrobiológiai és Biomineralógiai Kutatólaboratóriumában.
Ez az első eset, hogy egy teljes baktériumsejtről bebizonyosodik, hogy képes a nátrium klorid kristályosodását irányítani, önmaga megszervezni egy fraktál külsejű biosó struktúra kialakítását.
“Az a legérdekesebb az eredményben, hogy a baktérium hibernálódik ebben a kiszáradt anyagban, és később, dehidrálódva, életre kel” – magyarázza Gomez.
“Tekintve ezeknek az alakzatoknak a gazdagságát és komplexitását, az élet jeleként lehet értelmezni ezeket a formációkat extrém száraz környezetben, a Földön kívül, például a Marson vagy a Jupiter holdján, az Európán.”
A laboratórium részt vesz a ‘marsjáró’ tervezésében, amit az Európai Űrügynökség szándékozik 2018-ban a Marsra küldeni, és kapóra jött a felfedezésük az élet nyomainak feltárásához.
Forrás: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-07/f-fs-bms072514.php
Sándor said
“A cseppnyi sós vízhez adott baktérium, miközben a só kiszárad és kikristályosodik, úgy manipulálja a só kristályosodási folyamatát, hogy bonyolult, 3D felépítésű ‘bioásvány’, ‘biosó’ jöjjön létre, és a baktérium ott hibernálódik.”
Ez fantasztikus és izgalmas. Olyan, mintha egy sci-fi filmből lenne. A természet igazán lenyűgöző tud lenni!