A napvédő krém nanorészecskéiből veszély származik a tengeri élővilágra
Posted by Suggestor - 2014. augusztus 21. csütörtök
Spanyol kutatók rájöttek, hogy a napvédő krémek egyes összetevői kárt okoznak a környezetnek, amikor bemosódnak a bőrünkről a tengervízbe: megmérgezik a fitoplanktonokat, amelyek az óceáni tápláléklánc alapjai. A fitoplanktonokkal táplálkozik ugyanis a kishalaktól kezdve a rákokon át a bálnákig minden, nem ragadozó tengeri élőlény.
A napvédő krémek két, gyakori összetevője: a titánium dioxid és a cink oxid nanorészecskék a bűnösök, amelyek a napsugárzás ibolyántúli sugarainak hatására új vegyületet hoznak létre, a hidrogén peroxidot. A hidrogén peroxid a mérgező.
Szerették volna megállapítani a kutatók, milyen komoly az a hatás, amit a fürdőzők gyakorolnak a tengerparti vizekben lakó élőlényekre.
Majorca szigetének Palmira strandját évente mintegy tízezren keresik fel, ami elenyésző a mediterrán partokon üdülő több, mint 200 ezer turistához képest. A tudósok a laboratóriumi tesztekre, a tengervíz-mintákra és a fürdőzőkről kapott adatokra támaszkodva megállapították, hogy a titánium dioxid az oka a nyaranta jelentkező hidrogén peroxid-szint kiugrásnak a parti vizekben, ami már veszélyes következményekkel járhat a vízi élővilágra.
A kutatásról az Amerikai Kémiai Társaság folyóirata, az Environmental Science & Technology számolt be.
Forrás: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-08/acs-spp082014.php
Vélemény, hozzászólás?