Az izmaink másként kommunikálnak az agyunkkal, attól függően, mit sportolunk
Posted by Suggestor - 2015. szeptember 21. hétfő
Kimutatták a tudósok, hogy az agyunk és a négyfejű combizmunk között másként folyik a kommunikáció a hosszú távfutónál, a súlyemelőnél és annál, aki az idejét üldögéléssel tölti.
A University of Kansas egészség- és sporttudományok tanársegédje, Trent Herda egy doktorandusszal (Michael Trevino) mérte tizenöt ember izom-válaszát: az emberek közül öt hosszú távfutó volt, öt súlyemelő, öt pedig semmit nem sportolt.
“Az agy és az izmok kommunikációja kissé eltért a hosszú távfutóknál – a súlyemelőkétől és az üldögélőkétől.” A négyfejű combizom a hosszú távfutóknál gyorsabban volt képes reagálni. “Ebből arra is következtetni lehet, hogy a súlyemelők és az üldögélők valószínűleg hamarabb kifáradnak.”
A tizenöt egészséges önkéntes közül a hosszú távfutóknak legalább három éve rendszeresen részt kellett venniük futóedzéseken (hetente átlagosan 100 km-t teljesítve) – és nem volt szabad részt venniük rezisztencia-edzéseken. A súlyemelőknek legkevesebb négy évig kellett rendszeresen súlyemelő edzéseken részt venniük, heti négy-nyolc órában, az aerobik tevékenység (úszás, futás, kerékpározás) mellőzésével.
A kísérlet üldögélő résztvevői legalább három éve semmilyen edzésen nem vettek részt.
A résztvevők négyfejű combizmára érzékelő elektródokat szereltek, majd erőt kellett kifejteniük.
A mérések bizonyították, hogy az izomrostok gyorsabban válaszolnak az agy jelzésére a hosszú távfutóknál.
Bár közvetlenül és világosan nem magyarázható meg, miért különbözik a válaszidő az egyes sportok esetében, a differencia közöttük világosan kimutatható volt. Herda szerint a kutatás egyebek között rávilágít a testgyakorlásnak az ember számára természetes módjára: az emberi szervezet neuro-muszkulárisan (ideg-izom alapon) az aerobik gyakorlatok felé hajlik, nem az erősítő gyakorlatok felé, mert az agy és az izmok kommunikációja hasonló volt a súlyemelők és a semmit sem sportolók között.
A kutatási eredmény a Journal of Sports Sciences and Muscle and Nerve című sportorvosi folyóiratban jelent meg.
Forrás: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-09/uok-toa091815.php
UNIOHID said
“…kutatás egyebek között rávilágít a testgyakorlásnak az ember számára természetes módjára: az emberi szervezet neuro-muszkulárisan (ideg-izom alapon) az aerobik gyakorlatok felé hajlik, nem az erősítő gyakorlatok felé…”