A C-vitamin szelektíven elpusztítja a mutáns rákos sejteket
Posted by Suggestor - 2015. november 10. kedd
A vastagbél-ráksejtek, amelyek bizonyos mutáción* mentek keresztül, másként kezelik a C-vitamint, mint a többi sejt. Ez a különbség öli meg őket – amint kimutatta azt egy új kutatás, amely féltucatnyi amerikai egyetem összefogása révén jött létre.
*mutációnak nevezzük a sejt örökítőanyagának, a DNS-nek megváltozását, a mutációt hordozó sejt – mutáns
A C-vitaminnak a rák elleni hatásos felhasználásához fűződő elmélet nagyon ígéretes dolog, de eddig a kutatási eredmények ellentmondásosak voltak.
Több, folyamatban levő klinikai kutatás szerint a terápiás hatáshoz olyan magas C-vitamin szintre van szükség a vérben, amit szájon át nem, csak intravénásan lehet elérni.
Eközben arra a molekuláris mechanizmusra, amelynek segítségével a C-vitamin szelektíven megöli a ráksejteket, nem sikerült rájönni.
Az új kutatásban Jihye Yun (Weill Cornell Medical College in New York) kutatásvezető és munkatársai tanulmányozták az emberi vastagbél-ráksejteket, amelyeknek a génjében bizonyos (KRAS és BRAF) mutációk voltak. (Ezek a sejtnövekedést szabályozzák.)
Kimutatták, hogy ezek a sejtek felveszik a C-vitamin oxidált formáját a receptoraikon keresztül, amelyek a mutáns sejtekben túlságosan kifejeződtek (over-expressed).
Ez oxidatív stresszhez vezet, ami válaszul inaktiválja azt az enzimet, ami a mutáns ráksejt növekedéséhez szükséges, de a normális sejtekhez nem kell.
A sejtkultúrában kapott eredményeket megerősítették az egérkísérletek: a nagy dózisban adott C-vitamin a vastagbél-rákos egérnél meggátolta a tumor növekedését (KRAS mutáció).
A kutatók előbbre léphetnek: elkezdhetik feltárni a módját, hogyan lehet kihasználni a C-vitamin szelektív toxicitását a rák gyógyításához.
Forrás: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-11/aaft-vcs110215.php
Vélemény, hozzászólás?