Az ember hatékonyabban alszik, mint főemlős rokonai
Posted by Suggestor - 2015. december 17. csütörtök
A Duke Egyetem antropológusai 21 főemlős alvásáról gyűjtöttek adatokat a páviánoktól a lemurokon át az orangutánig és csimpánzig.
Úgy találták, hogy az ember kivételesen rövid álmot alszik, átlagosan hét órát éjszakánként, a többi főemlős ennél jóval többet, a makákók és a lemurok például 14-17 órát.
Az alvásunk hatékonyabb lett, ez annyit jelent, hogy az alvásidő kisebb részét töltjük könnyű, felszínes alvási fázisokban, és többet mélyebb alvásban. Az álmodási szakasz (REM – rapid eye movement – a gyors szemmozgási szakasz) például alvásunk 25 százalékát teszi ki. Egyes lemur-fajoknál a REM-alvás mindössze 5 százaléka a teljes alvásidőnek.
„Az ember egyedül áll ezzel a rövidebb, magasabb minőségű alvással” – mondja David Samson antropológus, aki közel kétezer órát töltött az orangutánok alvásának megfigyelésével.
Az ember rövidebb alvásideje alapvetően nem a mesterséges fénynek köszönhető, állítják a kutatók. A három, ma is létező vadászó-gyűjtögető társadalomban élő emberek (Namíbiában, Tanzániában és Bolíviában) éppen hogy csak egy kicsivel alszanak kevesebbet, mint mi.
Ha csak a mesterséges világítás és a modern életkörülmények volnának a felelősek álmunk megrövidítéséért, akkor a vadászó-gyűjtögető emberek többet aludnának, mint mi, érvel Samson. Inkább arról van szó, hogy az ember az alvás mennyiségét az alvás minőségével helyettesítette.
Az antropológus szerzők – Samson és Charlie Nunn – szerint a hatékonyabb alvásra való átmenet akkor történt, amikor az ember a lombokban való alvást a földön alvásra cserélte.
Az emberelődök valószínűleg a tűz mellett, nagy csoportokban aludtak. A tűz meleget adott, és megvédte őket a ragadozók – leopárdok, hiénák – támadásától. Ez serkenthette őseinket a hatékonyabb alvásra, arra, hogy a lehető legtöbbet hozzák ki az alvásból a lehető legrövidebb idő alatt.
A rövidebb idejű alvás aztán időt szabadított fel, amit egyéb dolgoknak szentelhettek: új képességek elsajátításának, szociális kapcsolatok ápolásának, a mélyebb alvás pedig segített az elsajátított képességek elraktározásában, az emlékezőképesség és egyáltalán, az agy élesítésében, magyarázzák az antropológusok.
Forrás: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-12/du-het121415.php
uniohid said
“Az alvásunk hatékonyabb lett, ez annyit jelent, hogy az alvásidő kisebb részét töltjük könnyű, felszínes alvási fázisokban, és többet mélyebb alvásban.”