Egy új anyag, aminek révén örökre megszűnik a mosás: nem kell víz, nem kell mosószer
Posted by Suggestor - 2016. április 30. szombat
A Melbourne-i RMIT Egyetem kutatói a mosás olcsó és hatékony helyettesítését fejlesztették ki: egy speciális nanostruktúrát gyártanak a ruhaanyagokhoz, amely – ha fénynek teszik ki az anyagot -, lebontja a rajta levő szerves anyag szennyeződést.
Ezzel megtették az első lépést a különleges, nano-anyaggal ‘felturbózott’ textil felé, amely önmagát tisztítja, ha fény vagy napsugárzás éri.
„Az a textil előnye, hogy eleve 3D-s struktúrával rendelkezik, remekül felveszi a fényt, ami felgyorsítja a szennyeződés lebontásának folyamatát” – mondja Dr. Rajesh Ramanathan.
„Azért van még mit tenni, mielőtt kidobhatnánk a mosógépet, de azt elmondhatjuk, hogy meg van alapozva a jövő öntisztító textilje.”
Az egyetem NanoBiotechnology kutatólaboratóriuma réz és ezüst bázisú nanostruktúrákkal dolgozott, amelyekről tudott, hogy képesek felvenni – abszorbeálni – a látható fényt.
A nanostruktúrák, amikor fénynek teszik ki őket, energiát vesznek föl, ami ‘forró elektronokat’* hoz létre bennük.
*forró elektronnak nevezzük azon elektronokat, amelyek energiája jóval nagyobb, mint az adott hőmérsékleten az illető anyagban az elektronok átlagos energiája. A forró elektronok létrejöhetnek külső behatásra is – elektromos erőtér, besugárzás stb. hatására. – http://www.kislexikon.hu/forro_elektron.html
Ezek a a forró elektronok bocsátják ki azt az energiatöbbletet, ami képessé teszi a nanostruktúrát a szerves szennyeződés lebontására.
A kutatóknak azzal volt csak problémájuk, hogyan valósítsák meg ipari méretekben az ötletüket, és hogyan kössék a nanostruktúrákat állandóra a textilhez.
Újszerű módon, a textilt fél órára egy oldatban áztatták, így alakult ki a stabil nanostruktúra.
Amikor a nanostruktúrával kezelt anyagot fénynek teszik ki, kevesebb, mint 6 perc alatt a textil megtisztítja önmagát.
„A következő lépésben a nanoval felturbózott textilt a szokásos foltokkal – például paradicsomszósszal– beszennyezzük, úgy teszteljük, hogy láthatóvá váljon, milyen gyors az anyag hatása.”
Forrás: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-03/ru-nmw032116.php
uniohid said
: )