A levegőben lebegő porszennyezés – PM2,5 – jelentősen növeli a rákhalálozás kockázatát
Posted by Suggestor - 2016. május 5. csütörtök
A University of Birmingham és a University of Hongkong közös kutatási projektje derítette ki, hogy a magyarul ‘szálló pornak’ nevezett, a levegőben lebegő porrészecskék, amelyek szénhidrogénekből és nehéz fémekből állnak, és többnyire a közlekedésből és az energia termelésből származnak, megnövelik a rákhalálozási kockázatunkat.
Ezeknek a porrészecskéknek az átmérője kisebb 2,5 mikrométernél. A kockázat növekedése jelentős: minden 10 mikrogramm/köbméter PM2,5 koncentráció emelkedés 22 százalékkal növeli a – bármelyféle – rák miatti elhalálozás kockázatát.
A kutatók a hongkongi idős lakosság mortalitásán tanulmányozták a problémát.
„A többi, hasonló PM2,5 szennyezettségű városnak is üzenjük: csökkenteniük kell a szennyezettségüket, ahhoz, hogy javuljon az egészségük. A légszennyezettség továbbra is egy világos, módosítható egészségügyi mutató” – mondja Dr. Neil Thomas (University of Birmingham).
„A PM2,5 szennyezettségnek való, hosszú távú kitettséget eddig főként a szív- és érrendszeri betegségekkel és a tüdőrákkal hozták összefüggésbe, kevés kutatást végeztek a többi ráktípussal való kapcsolatára. Mi azt gyanítottuk, hogy ezek a részecskék hasonló hatással lehetnek a testben bárhol előforduló ráktípusokra” – magyarázza Dr. Thuan Quod Thach (University of Hong Kong).
A kutatók több, mint 66 000, 65 éven felüli embert toboroztak 1998 és 2001 között, és követték az állapotukat 2011-ig. Figyelték körükben az okspecifikus halálozást, és regisztrálták lakókörnyezetükben a PM2,5 koncentráció alakulását, műholdas és a környezetükben elhelyezett monitorokról származó adatokkal.
Miután kiigazították az adatokat (a dohányzásra vonatkozóan), és kizárták a három éven belül bekövetkezett halálozásokat, arra az eredményre jutottak, hogy minden 10 mikrogramm/köbméter növekedés a PM2,5 terén, átlagosan 22 százalékkal megnövelte a bármely rákban való elhalálozás kockázatát.
42 százalékkal lett nagyobb a felső emésztőszervi daganatokból eredő halálozás, 35 százalékkal az emésztőszervekhez kapcsolódó szervek: máj, epevezeték, epehólyag és hasnyálmirigy-rák halálozás – minden 10 mikrogramm PM2.5 növekménnyel.
A nőknél 80 százalékkal emelkedett az emlőrák-halálozás kockázata – a 10 mikrogramm/köbméter expozíció növekedéssel. A férfiaknál 36 százalék volt a tüdőrák-halálozási kockázat növekménye – az expozíció 10 mikrogrammonkénti növekedésével.
A kutatók úgy vélik, hogy a PM2,5 és a rák közötti összefüggés magyarázatára a DNS javító funkciójának meghibásodását, a szervezet immunrendszerének megváltozását és a gyulladás miatti jobb vérellátást lehet okolni. (A gyulladás előmozdítja új vérerek növekedését, ami a tumor terjedését idézi elő.)
Az emésztőszervek esetében a nehézfém-szennyezettség a bélcsatorna mikrobáit veszi célba, így befolyásolja a daganat kifejlődését.
Dr. Thach véleménye szerint azonban nem árt az óvatosság: „a levegő szennyezettsége csak egy a kockázati tényezők közül, és lehetséges, hogy a többi, például a táplálkozás és a testedzés jelentősebb hatást gyakorolnak a rák kialakulására, és azok jóval módosíthatóbb tényezők is.”
Forrás: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-04/uob-etp042816.php
uniohid said
“…a magyarul ‘szálló pornak’ nevezett, a levegőben lebegő porrészecskék, amelyek szénhidrogénekből és nehéz fémekből állnak, és többnyire a közlekedésből és az energia termelésből származnak, megnövelik a rákhalálozási kockázatunkat.”
A ‘szálló pornak’ mondott helyett – a félreértéseket kerülendő (!) – jobb elnevezés legyen: MIKROPOR : )