A fukushimai katasztrófából származó radioaktív cézium-csapadék üvegporrá koncentrálódott
Posted by Suggestor - 2016. június 27. hétfő
A radioaktív szennyező anyagnak, ami Tokióra hullott néhány nappal a fukushimai katasztrófa után, a legnagyobb része nem-oldódó üveg-mikrorészecskékké koncentrálódott, úgy rakódott le, mint valami üvegpor.
Ez azt jelenti, hogy a radioaktív anyag többsége nem került az esőbe, sem a csapadék-vízbe, és valószínűleg a környezetben fog maradni addig, amíg közvetlenül le nem mossák, fizikailag el nem távolítják.
Az üvegporban radioaktív cézium van. Ebből következik, hogy sok esetben nem állapítható meg a szennyezés dózisa.
Ezt jelentették be a Goldschmidt geokémiai konferencián Yokohamában, Japánban.
A Fukushima-i Nukleáris Erőművet 2011. március 11-én árasztotta el a tenger egy katasztrofális földrengés után, ekkor jutott jelentős mennyiségű radioaktív anyag, többek között cézium 134 – aminek 2 év a felezési ideje – és cézium 137, aminek 30 év.
A japán geokémikusok, Dr. Satoshi Utsunomiva (Kyushu University) vezetésével elemezték az erőmű 230 kilométeres körzetében gyűjtött mintákat. Mivel a cézium vízben oldódik, feltételezték, hogy a radioaktív szennyeződést lemossa az eső. De a legkorszerűbb technikával kimutatták, hogy a radioaktív cézium valójában a talajra hullott – mikroszkopikus nagyságú üvegporba zárva, ami akkor keletkezett, amikor a reaktor megolvadt.
Az elemzés azt is kimutatta, hogy ezek a részecskék főként vas- és cink-oxid nanorészecskékből állnak, a céziummal együtt szilicium-dioxid üvegbe ágyazva, ami akkor keletkezett, amikor a megolvadt betonmag a tárolótartállyal kapcsolatba került az 1-es és/vagy 3-as reaktorban.
Magas céziumtartalmat mértek az üvegporban, a radioaktivitás tömeg-egységenként a 107-108-szorosa a Fukushima-i talaj cézium háttér-sugárzásának.
Mi történhetett, amikor a balesetben a radioaktív cézium cézium-nanorészecskévé alakult a levegőben?
A nukleáris üzemanyag 2200 Kelvin fok feletti hőmérsékleten megolvasztotta a reaktor tartályát, a levegőbe kerölt cézium nanorészecskék kondenzálódtak a vas- és cink nanorészecskékkel együtt, és a gáz az olvadt betonnal SiO2-t, üveg nanorészecskéket képezett, amelyek azután szétszóródtak.
A Tokióban található légszűrők anyagának elemzéséből kiderült, hogy az összes radioaktivitás 89 százaléka ezekből a céziumban gazdag mikrorészecskékből származik, nem pedig az oldható céziumból, mint eredetileg feltételezték.
Dr. Satoshi Utsunomiva hangsúlyozta:
„A kutatás tisztázott néhány dolgot a fukushimai radioaktív szennyezéssel kapcsolatban. Úgy tűnik, a tisztítás: a lemosás és a talaj felső rétegének eltávolítása helyes volt. De a radioaktív cézium, ami a mikrorészecskékben koncentrálódott, extrém módon lokalizálódva és fókuszálódva, azt jelenti, hogy a radioaktív szennyezés jobban koncentrálódott, mint feltételezték. A baleset egészségkövetkezményeiről módosítani kell az elképzeléseinket.”
Forrás: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-06/gc-rcf062316.php
Vélemény, hozzászólás?