A hulladék nélküli világ álma
Posted by Suggestor - 2018. június 22. péntek
Átvéve az elobolygonk.hu-ról (szerkesztve)
2018. június 12.
A becslések szerint a termékgyártás során felhasznált anyagok csupán egy százaléka marad „használatban” hat hónappal az értékesítés után. Ma a világ top 100 vállalatának közel fele rendelkezik már olyan koncepcióval, amelynek célja, hogy az általuk felhasznált anyagok folyamatosan használatban maradjanak. Ez a koncepció nem más, mint a körforgásos gazdaság.
A körforgásos gazdaságban nincs hulladék, és a jelenleg működő lineáris gazdasággal ellentétben ez egy olyan modell, amelyben a ma termékei a jövő alapanyagai. Ugyanakkor több, mint újrahasznosítás – ez egy gazdasági modell, amely újraírja a terméktervezés, gyártás, fogyasztás folyamatát, ezzel megnyitva új, eddig kiaknázatlan (másod)piacokat a vállalatok számára.
Az erőforrás-szűkösség, a technológiai áttörések (…) olyan környezetet hoznak létre, melyben pazarlás, ha a termékek a szemétlerakóban végzik.
Miért csak most kerül előtérbe a körforgásos gazdaság?
Növekvő népesség mellett egyre több erőforrást élünk fel – a Yorki Egyetem kutatásai alapján a jelenlegi nyersanyagtípusok 20 százaléka a következő 50, közel 35 százaléka pedig 100 éven belül ki fog fogyni, miközben legnagyobb részüket nem használjuk fel újra.
Átalakulnak a fogyasztói igények is, a fenntarthatóság eladhatóvá vált, növeli a márkaértéket, illetve az Y és Z generáció számára különösen fontos szempont.
Míg az első ipari forradalom megismertette a világot a hulladék jelenségével, a negyediknek megvan az esélye arra, hogy megszüntesse, de legalábbis nagymértékben csökkentse azt a digitalizáción és a big data elemzésen keresztül.
A körforgásos gazdaság eszközei változatosak, attól függően, hogy az értékláncon belül ki a felelős a hulladékért: a beszállító, a gyártó vagy a fogyasztó – vagy akár mindannyian közösen.
A fenntartható dizájn azt jelenti, hogy a vállalatok már a termék tervezése során végiggondolják a termék teljes életciklusát, és igyekeznek annak környezeti lábnyomát már előre minimalizálni.
A sharing economy a kihasználatlan termékek, erőforrások (autók, épületek) közös használatát jelenti. Térnyerését a technológiai fejlődés mellett az is lehetővé teszi, hogy a globalizáció hatására csökkenni kezdett az emberek igénye arra, hogy valamit tulajdonoljanak.
Felértékelődik a karbantartás és javítás szerepe is, ezzel a már legyártott, használatban lévő termékek élettartama növelhető.
„A körforgásos gazdaság több, mint újrahasznosítás, eszközei iparágakon átívelnek. Ami az egyik iparág hulladéka, az egy másik iparág alapanyaga lehet, így mind költségcsökkenést eredményező, mind pedig hatékonyság- és márkaérték-növelő együttműködések jöhetnek létre akár iparágak között is” – vallja Perger Júlia, a PwC Magyarország üzleti tanácsadója.
Ha ez a trend folytatódik, idővel az átállás már nemcsak egy lehetőség lesz, hanem a követendő út.
Forrás: https://www.elobolygonk.hu/Klimahirek/Gazdasag/2018₀6₁2/elkepzelheto_a_vilag_hulladek_nelkul
UNIOHID said
“Felértékelődik a karbantartás és javítás szerepe is, ezzel a már legyártott, használatban lévő termékek élettartama növelhető.”
– Remélem, visszajön az (őrületes betervezett, beépített) ún. tervezett tönkremenetel előtti értelmes konstrukciós gyakorlat.