Élelmiszer-fenntarthatósági toplista: messze lekörözzük Amerikát és Kínát
Posted by Suggestor - 2018. december 2. vasárnap
Átvéve a portfolio.hu-ról
2018. december 1. 16:10
Franciaország nyerte az élelmiszeripari fenntarthatósági versenyt idén a világ országai között – írja a World Economic Forum az Economist Intelligence Unit és a Barilla Center közös rangsorára hivatkozva.
Franciaország meg is érdemelte a címet, hiszen hatalmas lépéseket tett annak érdekében, hogy megakadályozza az élelmiszerpazarlást, támogassa az egészséges életmódot és az ökológiai gazdálkodási technológiák meghonosítását, ami mind segíti az élelmiszeripari fenntarthatóságot. 2016-ban például törvényben szabályozta, hogy a szupermarketeknek jótékony célra újra kell osztania a megmaradt élelmiszereket.
Az élelmiszerfenntarthatósági toplista (maximum 100 pont adható):
1. Franciaország;76,1 pont
2. Hollandia; 75,6 pont
3. Kanada; 75,3 pont
4. Finnország; 74,1 pont
5. Japán; 73,8 pont
6. Csehország; 73,5 pont
6. Dánia; 73,5 pont
8. Svédország; 73,4 pont
9. Ausztria; 73,3 pont
10. Magyarország; 72,5 pont
Összesen 67 országot vizsgáltak, a szempontok között volt az élelmiszerpazarlás, a fenntartható mezőgazdaság, az egészség és a táplálkozás.
Kína, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia még az első 20-ba sem került be.
A szegény országok közül Ruanda végzett az élen. Bár az afrikai országban jelentős az éhezés, mégis viszonylag magas pontszámot kapott az egészségesebb és fenntarthatóbb mezőgazdasági tevékenysége miatt.
Kínában magas szinten van a mezőgazdaságban az üvegházhatású gázok kibocsátása, az Egyesült Államok pedig az egészségtelen étkezési szokások (például magas cukor és telített zsírok fogyasztása) miatt szerepel gyengén a rangsorban.
Az Egyesült Királyságban a víz kezelése a nagy probléma.
Globális szinten a megtermelt élelmiszer harmadát elpazaroljuk minden évben, ennek értéke elérheti az ezer milliárd dollárt – derül ki az Egyesült Nemzetek adataiból.
Míg Franciaországban évente 67,2 kg elpazarolt élelmiszer jut egy főre, addig az Egyesült Államokban 95,1, Belgiumban 87,1, Kanadában pedig 78,2 kilogramm. A kritikusok szerint ezzel nem csak az a probléma, hogy etikátlan a világ azon régióival szemben, ahol éheznek, de a környezetre is káros hatással van.
Brightor said
Végre egy jó eredmény! 👍
UNIOHID said
“10. Magyarország; 72,5 pont” – na, végre valami : )