Miért csökken nyárra a folyók vízszintje trendszerűen?
Posted by Suggestor - 2019. augusztus 5. hétfő
Átvéve a portfolio.hu-ról
2019. augusztus 4.
Miért apad el a vízutánpótlás?
A folyók vízszintjének trend szinten is tapasztalható süllyedését a nyári csapadék mennyiségének csökkenése, valamint az okozza, hogy a számos európai folyó – így a Duna – vízgyűjtő területének számító Alpokban a gleccserek fokozott mértékű nyári olvadását a hó téli felhalmozódása már nem képes teljesen pótolni.
Erre utal egyebek mellett a zürichi Szövetségi Műszaki Főiskola áprilisban publikált tanulmánya is, miszerint 2050-ig az Alpok gleccsereinek mintegy fele eltűnhet, miután 1973-tól napjainkig becslések szerint a jégfolyamok mintegy 35 százalékkal zsugorodtak.
Ez mindinkább a csapadéktól teszi függővé a folyók vízutánpótlását, azonban a klímaváltozás a megszokott európai légmozgást is átalakítja, így a száraz és forró szaharai légtömegek mind gyakoribb európai megjelenése miatt erre is mind kevésbé lehet számítani.
A német szövetségi meteorológiai szolgálat (DWD) kéthónapos előrejelzése arra utal, az idei sorozatban a harmadik olyan nyár lehet, amelyet kivételesen száraz időjárás határozhat meg.
2019 júniusa a mérések 1880 körüli kezdete óta a valaha volt legmelegebb júniust, július pedig a valaha mért legmelegebb hónap volt, amelynek során Európa több országában ismét új történelmi rekord hőmérsékleteket mértek.
A várakozások szerint a trend folytatódik, és egyre gyakrabban, egyre hevesebb hőhullámokra, ezzel együtt egyre csapadékszegényebb nyarakra számíthatunk, ami a folyók alacsony vízállásainak további süllyedéséhez vezethet.
uniohid said
“2019 júniusa a mérések 1880 körüli kezdete óta a valaha volt legmelegebb júniust, július pedig a valaha mért legmelegebb hónap volt,…”