Saját súlyuktól süllyednek nagyvárosaink
Posted by Suggestor - 2021. február 23. kedd
Infostart
2021. február 21. 16:30
A nagyvárosok környékén nagyon nagy a Föld felszínére ható nyomás, ami a területek fokozatos süllyedéséhez vezet.
Egyes nagyvárosok nagyon nagy bajba kerülhetnek, ha a klímaváltozás miatt drámaian kezd el emelkedni a vizek szintje, ugyanis a metropoliszok a bennük található számtalan nagy épület súlya miatt süllyedni kezdtek.
Tom Parsons, a United States Geological Survey munkatársa San Francisco környékén kezdett vizsgálódni a jelenséget kutatva, és meglehetősen aggasztó adatok birtokába jutott – írja a Euronews.
Észak-Kalifornia kulturális, gazdasági és pénzügyi központja San Francisco, melyet 7,7 milliónyi ember népesít be. Ahogyan egyre népesebbé vált a város, úgy a tengerszint fölötti magassága 8 centimétert süllyedt.
A Millennium Tower, egy mindössze tizenkét éve átadott, luxuslakásokkal teli felhőkarcoló azonban már negyven centiméterrel áll mélyebben, mint amikor megépítették.
Ez a süllyedés pedig nagyon fontos tényezőt jelenthet a bolygónk felmelegedése miatti vízszintemelkedéseknél.
Szakértők eddig azzal számoltak, hogy 2050-re 30 centiméterrel emelkedik a vízszint a régióban,
de ha ehhez még a város süllyedését is hozzáadjuk, annak már drasztikus következményei is lehetnek.
Parsons szerint gyakorlatilag lehetetlen kiszámítani egy város súlyát, de tippeket azért ad arra, milyen volumenben gondolkozzunk.
“A város súlyának javát a benne álló épületek és az azokban található tárgyak adják” – mondja. Középületek, garázsok, lakóházak, ipari épületek, raktárak, irodaházak, közlekedési csomópontok és sok más egyéb épület súlyára kell gondolnunk. Ezt követi az emberek súlya – a szakértő szerint egyre többen költöznek vízpartokra, ami tovább rontja a San Franciscóhoz hasonló városok helyzetét.
Ő úgy tippeli, a város súlya 250 millió elefánténak felel meg, azaz nagyjából 1,6 trillió kilogramm.
Ez feltehetően már meggörbíti a litoszférát, a Föld legkülső kőzetburkát, ami süllyedéshez vezet.
A kutató azt mondja, minden nagyvárosban el lehetne végezni hasonló méréseket, és valószínűleg az eredmények ezekben is hasonlók lennének.
A süllyedésre a lemeztektonika és a talajvíz kiszivattyúzása is hathat, de még ezzel együtt is nagyon jelentős felismerés az, hogy a városok terjeszkedése hogyan hathat életünkre. A kutatók Parsons felfedezésének ismeretében pontosabban számíthatják ki, hogyan alakulhat át egy adott terület földrajza, és mely területeket veszélyezteti leginkább a vízszint emelkedése.
Forrás: https://infostart.hu/tudomany/2021/02/21/sajat-sulyuktol-sullyednek-nagyvarosaink
Gábor said
Ez, sajnos, egy teljességgel megoldhatatlan probléma. A már milliós, vagy akár tízmilliós városokat nem lehet sem lebontani, sem szétdarabolni vagy szétköltöztetni.
Az egyetlen lehetőség felkészülni a lehetséges és várható következményekre. Ez az építő- és építészmérnököknek és a statikusoknak is egy eddig ismertlen feladatkör, de a jelek szerint elkerülhetetlen.
Ami még várható, hogy egyfajta távolabbi agglomerációként új városok fognak kiépülni és fejlődni a mostani nagyvárosoktól nem “túl” távol és ezeknek a mérete és bővíthetősége korlátozott lesz. Emiatt persze még több területet veszünk majd el a természettől, még több út kell és még több közlekedés. Az egész fejlett világ egyetlen nagy kisváros lesz.
Sajnos az elektronikus távmunkavégzés lehetősége a gyakorlatban erősen korlátozott, az ipar legtöbb területén erre nyilvánvalóan nincs is lehetőség. Emiatt pedig mindig kell legyenek ipari nagyvárosok, de ezeknek a méretét korlátozni kell – ez viszont megint csak a fuvarozás erőteljes növekedését jelenti.