A Duna alacsony vízszintje nem hordoz nukleáris kockázatot az Országos Atomenergia Hivatal szerint
Posted by Suggestor - 2022. július 27. szerda
Telex
2022. július 26. – 20:16
Sarkadi Zsolt
Apad a Duna, és négy kisebb folyó is kiszáradt Romániában, A román agrárminisztérium szerint a szárazság több mint 100 ezer hektárnyi területet érint, amelyet nem tudnak öntözni az alacsony vízállás miatt
A Duna alacsony vízállása és magas hőmérséklete az atomerőművekre is hatással lehet, és a romániai Csernavoda atomerőművének reaktorai mellett a Paksi Atomerőmű is a folyam vizét használja hűtésre.
A csernavodai erőműben 2003-ban le is kellett állítani a termelést az aszály miatt. Idén erre egyelőre nem volt szükség, de ha tovább apad a Duna, akkor stratégiai víztartalékokat is fel kell szabadítani.

A Duna Gödnél – Fotó: Janecskó Kata / Telex
Az RTL riportja szerint Pakson az alacsony vízállás miatt már életbe léptették az első, legalacsonyabb fokozatú intézkedési tervet, de ez az erőmű működését nem befolyásolja.
A Duna vízállásával és hőmérsékletével kapcsolatban a Telex is tett fel kérdéseket az Országos Atomenergia Hivatalnak, azt írták,
a Duna nyári időszakban megemelkedett vízhőmérséklete a Paksi Atomerőmű nukleáris biztonságát nem befolyásolja, és
a négy blokk párhuzamos névleges teljesítményű üzeme közel 100 m³/sec hűtővizet igényel, ezt a mennyiséget nem veszélyezteti még egy extrém alacsony vízhozam sem, így a folyó alacsonyabb vízállása nem hordoz nukleáris biztonsággal kapcsolatos veszélyt.
Forrás: https://telex.hu/gazdasag/2022/07/26/duna-romania-ontozes-atomeromu-aszaly
Suggestor said
Gondolni kell a Duna élővilágára is (ha még van): az amúgy is meleg vizet tovább melegíti a hűtővíz…
Gábor said
Figyeljünk a részletekre: “nukleáris kockázatot” nem hordoz, azaz radioaktív sugárzástól nem kell tartanunk. Ez persze a legfontosabb, de üzemi kockázatot nagyon is hordoz, ugyanis, ha nincs elég hűtővíz, akkor egy vagy több blokk működését szükséges lehet korlátozni vagy akár teljesen leállítani. Ez pedig elektromos áram-ellátási zavarokat okozhat az ország nagy részén, ahol pedig másik erőműből vagy akár külföldről lehet pótolni, ott jelentősen drágább lehet.