Élő pajzsként használják az oroszok Európa legnagyobb atomerőművét
Posted by Suggestor - 2022. augusztus 6. szombat
Telex
2022. augusztus 05.
A hajszálpontos amerikai HIMARS-rakétarendszerek megérkezése komoly változást hozott a frontvonalon az orosz–ukrán háborúban.
Kivételt képez egy helyszín, ahol változatlanul nem hogy zavartalanul, de a megtorlás esélye nélkül lőhetik rakétáikat az oroszok.
Ez a terület nem más, mint a közép-ukrajnai Nikopol környéke, ahol az oroszok erődítménnyé alakították egész Európa legnagyobb atomerőművét, a zaporizzsjai létesítményt, és annak árnyékából lövik az ukrán erőket.
Az orosz hadsereg a háború viszonylag korai szakaszában, március 4-én vette irányítása alá az atomerőművet, némi ijedtség után. Először ugyanis találat érte mind az erőmű területét, mind pedig az egyik hozzátartozó irodaépületet, szerencsére azonban maga a reaktorépület nem sérült meg. Az erőmű, ahol hatból jelenleg csak három reaktor üzemel, a NAÜ heves tiltakozása ellenére azóta is orosz kézen van, sokáig viszont más nem történt ott.
Nagyjából három hete azonban, főként az ukrán ellentámadásokra reagálva a stratégiailag fontos erőmű szerepe megváltozott, az oroszok ugyanis elkezdték támadásokra használni az erőmű területét:
nyugodtan indíthatják innen a rakétákat, tudva, hogy még a hajszálpontos HIMARS által sem kell válaszcsapástól tartaniuk.
Illetve csak majdnem teljesen lehetnek nyugodtak, az ukránok ugyanis ha óvatosan is, de próbálkoznak: július második felében egy kamikaze drónnal felrobbantottak egy légvédelmi rakétaállást és egy Grad rakéta-sorozatvetőt, a közlésük szerint alig 140 méterre az erőmű épületétől.
A közvetlen katasztrófához viszont valami komolyabb baj kell az erőműnek otthont adó Enerhodar elűzött polgármestere, Dmitro Orlov szerint, aki azt mondja, hogy a közel egy méter vastag betonfalat csak egy erősebb fegyverből származó direkt találat tudná átütni.
Ha viszont ez megtörténne, akkor az 1986-os csernobili katasztrófához mérhető történne egy robbanás vagy potenciális magolvadás eredményeként.
Szintén kiemelt veszély, hogy egy picit célt tévesztő rakéta az elhasznált fűtőanyagot tartalmazó atomtemetőt találná el, lényegében piszkos bombát létrehozva a becsapódásával.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerint ezzel az oroszok lényegében élő pajzsként használják az erőművet, amivel megsértik a genfi egyezményt, amely kimondja, hogy különös gondossággal kell eljárni, ha „veszélyes erőket tartalmazó létesítmények” találhatók harcok közelében.
A hadászati probléma mellett a működés is aggodalomra ad okot, nem véletlenül jelzi a problémákat sorozatosan a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség.
„A nukleáris biztonság minden elvét így vagy úgy megsértették, és nem engedhetjük meg, hogy ez folytatódjon” – mondta Rafael Grossi, a szervezet főigazgatója az ENSZ szerdai sajtótájékoztatóján.
Grossi azon dolgozik, hogy a NAÜ szakértői a lehető leghamarabb meglátogathassák az üzemet, így felmérhessék az ottani állapotokat.
Jevgenyij Balickij, a régióba kihelyezett orosz tisztviselő ugyanakkor azt mondta, a tisztviselők készek bemutatni az ügynökségnek, hogy az oroszok hogyan őrzik a nukleáris létesítményt, miközben az ukránok állítása szerint támadják azt. Ehhez viszont az ukrán mellett az orosz fél beleegyezése is kell, a háború miatt ugyanis elég rendhagyóvá vált az erőmű működése.
Maga az atomerőmű orosz fennhatóság alatt van, de ukrán dolgozók működtetik – bár az oroszok is a helyszínre küldtek nagyjából tucatnyi saját mérnököt. A működéshez szükséges vegyi anyagokat és egyéb, nélkülözhetetlen alkatrészeket szállító ukrán konvojokat pedig csak nagy nehezen engedik be a területre az orosz erők.
Grossi csütörtökön arról beszélt, hogy az erőművel való nehézkes kommunikáció is kifejezetten veszélyes a hadi körülmények mellett. Így nem akart hitelt érdemlően beszélni arról, hogy ukrán gyanú szerint lőszert és robbanóanyagokat tárolnak az erőművön belül:
„Őszintén, nincs hozzáférésünk, így nem tudom eldönteni ezt. Ellentmondás van az ukrán és orosz beszámolók között. Én is kapok információkat, amiket megemlítek a jelentéseimben, de nem tudom megállapítani, hogy ezek megfelelnek-e a tényeknek.”
(szerkesztve)
Forrás: https://telex.hu/kulfold/2022/08/05/zaporizzsja-atomeromu-orosz-iranyitas-erod-haboru
Névtelen said
😡😡😡
Még mindig van olyan, aki az oroszok pártján áll???
😡😡😡
V. Hugó said
Nincs olyan, hogy “az oroszok”. Ugyanúgy, ahogy azt sem szeretjük, ha rólunk azt mondják, hogy “a magyarok ellopják az EU-támogatásokat, destabilizálják az EU jogrendszerét és egységet” stb.
Egy vagy akár több orosz politikai/katonai vezető még nem azonos Oroszországgal és az oroszokkal. Még akkor sem, ha sokan állnak mellette.