A szemnek fény kell már az anyaméhben is, ahhoz, hogy normálisan fejlődjön
Posted by Suggestor - 2013. január 17. csütörtök
„Ez az eredmény alapjaiban megváltoztatja felfogásunkat arról, hogyan fejlődik a retina” – mondja Richard Lang, a cincinnati Gyermekkórház kutatója, a Nature folyóiratban megjelent írás társszerzője.
„Azonosítottunk egy fényre adott reakciót, amely a retinában levő idegsejtek számát befolyásolja. Ez összefüggésben van a szemben kifejlődő érrendszerrel. A főbb szembetegségek egy jó része – érbetegség.”
A kutatók jelenlegi eredményeiket egereken kísérletezve érték el.
„Az egér szemfejlődésének számos fázisa a születés után történik. Emiatt gondoltuk, hogy ha a fénynek szerepe van a szem fejlődésében, az csak a születés után lehet.”
De ez a kutatás megmutatta, hogy az újonnan felfedezett, fényre adott válasz csakis a terhesség alatt mehet végbe: ez egy olyan, gondosan koreografált program, amiből egészséges szem jön létre.
Fontos, hogy megfelelő számú foton érje az anya testét a terhesség vége felé.
A fotonok egy fehérjét – a melanopszint – aktiválnak, mégpedig közvetlenül a magzatban, nem az anyában, elindítják a szemben a vérerek és a retinális idegsejtek normális fejlődését.
A fény úgy működik, hogy korlátozza a retinában formálódó vérerek számát – a retinális idegsejtek érdekében, amelyeknek nagy mennyiségű oxigénre van szükségük. Amikor a koraszülötteknél retinopátia alakul ki, a retinában a vérerek szinte korlátlanul növekednek, ami a szem normális fejlődését akadályozza, és extrém esetben súlyos szemkárosodást és akár vakságot is okozhat.
A melanopszin fehérje az egérben is, az emberben is jelen van a terhesség idején. A kutatók most olyan irányban folytatják a munkát, hogy megismerjék, hogyan befolyásolja a fényre adott válasz a koraszülöttekben a retinopátiát, esetleg más szembetegségeket.
Forrás: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-01/cchm-led011513.php
Vélemény, hozzászólás?